Program 2 Festiwalu Na Wolnym Powietrzu

17 sierpnia 2019, g. 19.00

Poznań, Stary Browar

Teatr KTO (Kraków) / Peregrinus

Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech; to współczesny Everyman, którego życie zawieszone jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji. "Drogę przez życie" identyfikuje on z "drogą do pracy". Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja cyfrowa - smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Inspiracją do spektaklu była poezja T.S. Eliota.

17 sierpnia 2019, g. 21.00

Poznań, Stara Rzeźnia

Teatr A Part (Katowice) / Lear, k…!

Centralnym tematem tego przedstawienia plenerowego jest starczy despotyzm, dążenie do władzy absolutnej, zatracenie się w konflikcie i wojnie. Działania te i postawy doprowadzają ostatecznie do entropii, rozpadu i erozji struktur społecznych i moralnych. Widowisko jest kolażem obrazów na jego stronę wizualną składają się surowe metalowe konstrukcje, ruchome podesty, szczudła, żywioł ognia i ekspresyjne aktorstwo. Obok dramatu Szekspira „Król Lear”, inspiracją do powstania spektaklu była powieści „Jesień patriarchy” Gabriela Garcii Marqueza.

18 sierpnia, g. 21.00

Poznań, Stara Rzeźnia

Teatr Biuro Podróży (Poznań) / Makbet

Na początku dramatu Szekspira, w pierwszym akcie pada pytanie: What bloody man is that? - “kim jest ten człowiek we krwi?” W spektaklu staramy się odpowiedzieć na pytanie zadane przez Szespira: kim są ludzie we krwi? Czego nauczyła ich wojna? Z jakim ciężarem wracają do domu? Czy okrucieństwa wojny, jakich doświadczyli pozwolą im spać spokojnie? Co wyniknie ze spotkania powracających do domu ludzi we krwi z wiedźmami? Spektakl pokazuje świat chaosu, w którym porządek natury, zastępuje logika śmierci. To świat, w którym życie ludzkie zaczyna przedstawiać coraz mniejszą wartość, a zbrodnia staje się czynnością powszednią, której zbyt rzadko towarzyszą rozterki i wątpliwości.

19 sierpnia 2019, g. 20.30

Koziegłowy, Boisko Szkoły Podstawowej

Teatr Biuro Podróży (Poznań) / Carmen Funebre

Inspiracją, a właściwie impulsem do stworzenia spektaklu była wojna w Jugosławii w latach 1991-1995. Rodzący się wraz nią niepokój społeczny, nasilający się konflikt etniczny i wybuch nacjonalizmów wydał się nam wóczas zagrożeniem dla stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z Bośni. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. Carmen Funebre grana jest od 25 lat i nie mamy wrażenia, że temat w niej podjęty zdezaktualizował się i uległ zapomnieniu. Obecny stan Europy pokazuje, że jesteśmy w przededniu nowych niepokojów, a fala nienawiści i dyskryminacji zaczyna dominować w narracji społecznej.

na wszystkie spektakle wstęp wolny