HELIDRA

THE EUROPEAN LITERARY HERITAGE MEETS THE DRAGON IN THE STREET


HELIDRA to projekt, w który zaangażowane są zespoły reprezentujące cztery różne rodzaje teatru plenerowego, z Grecji, Polski, Francji i Bułgarii. Ideą współpracy jest promocja eksperymentu w innowacyjnych formach teatralnych poprzez medium jakim jest teatr plenerowy. Teatr plenerowy wnika w życie miejskie, stwarzając lokalnym wspólnotom sposobność interaktywnego uczestnictwa w sztuce i zabawie. Uczestnicząc w spektaklach plenerowych odbywających się na ulicy publiczność ma okazję do zreinterpretowania własnego środowiska, miejskiego krajobrazu, zabytków poprzez wizualnie spektakularne przedstawienie. 
Badania: wspólne dziedzictwo europejskie. Projekt, opierając się na efektach badań wykonanych w ramach projektu ACRINE, buduje swój temat na wspólnym literackim dziedzictwie europejskim, którego bohaterami są strażnicy europejskich granic. Odkryte w wyniku badań historie opisują przykłady szerokiej współpracy i wymiany pomiędzy kulturami oraz podkreślają rolę symbolicznych strażników w czasach pokoju. Sensy pojawiające się w tych tradycjach przekazują wartościową społeczną wiedzę dzisiejszej Europie – lekcje interkulturowego porozumienia i zapewnienia pokoju. Tworzenie platform porozumienia oraz pokojowe współistnienie, o którym mówią legendy i poezja europejska jest dla współczesnej mulikulturowej, multietnicznej i wieloreligijnej Europy 21 wieku kluczowe. Takie przesłanie jest kanwą scenariusza i libretta spektaklu. 
PrzedstawienieHelidra to “rock-opera”, której celem jest dotarcie przy pomocy eksperymentalnej formy do każdego odbiorcy. Przedstawienie będzie  połączeniem tańca, muzyki granej na żywo, śpiewu, akrobacji, szczudeł, cyrku, marionetek, iluzji optycznych, projekcji wideo i pirotechniki. Wszystkie te formy stworzą mityczny krajobraz. 
Premiera przedstawienia odbędzie się 19 września 2013, w czasie festiwalu «Sti skia ton vrahon 2013». Następne spektakle odbędą się 20 i 21 września 2013. 

 
Zabawa w grę miejską. Przed spektaklem publiczność będzie miała możliwość uczestniczenia w programie działań plenerowych. Jako przedstart premiery planowana jest seria interaktywnych, zabawnych  i edukacyjnych gier, które mają zainspirować i zaangażować widownię  do eksperymentowania i eksplorowania środowiska miejskiego. 

Weź udział w warsztatach. Artyści działający w przestrzeni teatru ulicznego lub zainteresowani tym gatunkiem formy teatralnej mają możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych warsztatach, które odbędą się w Sommieres (Francja, kwiecień 2013), Atenach (Grecja, wrzesień 2013), Poznaniu (Polska, Marzec 2014) i Sofii (Bułgaria, wrzesień 2014). Warsztaty, prowadzone przez profesjonalistów specjalizujących się w dziedzinie teatru ulicznego obejmą wszystkie aspekty sztuki teatru plenerowego proponując artystom eksplorację nowych technik, i form sztuki, tworzenia scenariusza i innych umiejętności takich jak akrobacje i  ruch. 

 

informacje o projekcie na stronie: http://www.helidra.eu/en/helidra/