Teatr Biuro Podróży otrzymał zaproszenie z International Theatre Festival of Kerala, odbywającego się w Thrissur w Indiach. Teatr zagra tam dwa spektakle: “Złe miasto” oraz widowisko plenerowe “Silence – cisza w Troi” na finał Festiwalu.
TBP zagra Złe miasto/Bad City 25 i 26.01.2018 oraz Silence – cisza w Troi 29.01.2018

Festiwal ITFOK jest jednym z najważniejszych indyjskich festiwali teatralnych, a w 2018 roku przypada jego 10-ta, jubileuszowa edycja. ITFOK jest miejscem spotkań całego środowiska teatralnego Indii i idealnym miejscem na promocję polskiego teatru. Dotychczas festiwal gościł ponad 250 spektakli z całego świata. Co roku jego widownia rośnie - w 2017 przekroczyła 30 tysięcy widzów. Festiwal jest też recenzowany w lokalnych i ogólnokrajowych mediach. Tegoroczna edycja przewiduje 30 produkcji teatralnych z całego świata (oprócz teatrów europejskich, zaproszone zostały teatry z Afryki Południowej, Chile, Palestyny, Sri Lanki, Egiptu, Iranu). Festiwal jest miejscem spotkań wybitnych indyjskich teatrologów i krytyków. Pokazom spektakli towarzyszą liczne sympozja, a także spotkania artystów z widownią i krytykami.

 

Silence" został wybrany przez radę artystyczną jako spektakl zamknięcia festiwalu. W związku z tym to jeden z najważniejszych punktów programu i będzie przyciągał szczególną uwagę gości festiwalowych. Miasto Thrissur, gdzie odbywa się festiwal organizowany przez prestiżową Sangeetha Nataka Akademi - jest uznawane za stolicę kulturalną 40-milionowego regionu Kerala. Region ten jest jednym z wiodących regionów w Indiach pod względem ogólnego poziomu życia, edukacji oraz liczby odbiorców kultury. Silence - Cisza w Troi to metaforyczna opowieść o "oblężonym mieście". Spektakl jest inspirowany upadkiem miasta Aleppo, opowiada o uniwersalnym losie człowieka skazanego na wygnanie. Pokazuje ludzi, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

       

Spektakl “Złe miasto” Teatru Biuro Podróży to uniwersalna opowieść o mieście - skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie. Językiem spektaklu jest materia obrazu, ruchu, dźwięku. W sekwencji biało-czarnych, dynamicznych obrazów pokazane zostało miasto w trakcie rewolucji przemysłowej wraz z podziałami społecznymi, pogłębiającą się nierównością, biedą proletariatu, rozwijającym się kapitalizmem, buntami, zamieszkami i odwetem władz. Inspiracją do powstałego na zamówienie festiwalu Łódzkie Spotkania Teatralne przedstawienia były łódzkie wydarzenia i niepokoje społeczne z początku 20 wieku. Scenografią do spektaklu są metaforyczne animacje, tworzące tło do każdej sceny, budujące kontekst: fabryka, dom, tramwaj, las, stworzone przez poznańskiego grafika Mateusza Kokota. 

Relacje Teatru Biuro Podróży z Festiwalem ITFOK są wieloletnie. Dzięki plenerowym spektaklom: “Carmen Funebre”, “Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi?”, jak również realizowanemu przez Teatr Biuro Podróży polsko-indyjskiemu spektaklowi „7 Dreams of a Woman” z indyjską obsadą, festiwal zdobył nową publiczność, otworzył się na miasto i szeroki odbiór społeczny, wyszedł poza elitarną widownię teatralną. Spektakle Teatru Biuro Podróży w pewien sposób zrewolucjonizowały tradycyjne podejście do teatru i jego formy na festiwalu.

Teatr Biuro Podróży w 2018 roku będzie obchodził swoje 30-lecie. Teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Od 1988 roku reprezentuje polską sztukę teatr, grając na prestiżowych festiwalach na całym świecie. Jest również uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem wielu międzynarodowych nagród.


Spektakle odbędą się przy wsparciu programu: Kultura Polska na Świecie Instytutu Adama Mickiewicza