RECENZJE    FOTO   DEMO

* MISTRZ GŁODU

Inspiracją do spektaklu jest twórczość Franza Kafki, a przede wszystkim opowiadanie 
„Głodomór”

"Ogarnia cię niepokój? Czujesz się niezrozumiany? Martwisz się o swoje 

zdrowie? Masz kłopoty z zasypianiem?

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, żeby wszystko rzucić i spróbować czegoś
innego?

PROŚBY. INTENCJE. UZDROWIENIA."

reżyseria: Paweł Szkotak

obsada: Marta Strzałko, Jarosław Siejkowski/Maciej Zakrzewski, Tomasz Wrzalik, Bartosz 
Borowski, Łukasz Kowalski, Piotr Wojtyniak


Spektakl zrealizowano we współpracy z projektem „Ulica Wyszehradzka” Gliwice 2014.

W "Mistrzu Głodu", spektaklu Teatru Biuro Podróży, reżyser Paweł Szkotak obnaża mechanizmy istnienia człowieka w mediach.
Czego jeszcze nie widziała telewizja? Operacje plastyczne były, odchudzanie było. A może by tak - czterdzieści dni postu? Dziwne, że nikt tego jeszcze nie wymyślił, widocznie producenci z rzadka czytają Kafkę. Jego opowiadanie "Głodomór" o człowieku, który opuścił rodzinę, by zostać Mistrzem Głodu, to doskonały pomysł na program typu reality show. Taką właśnie telewizyjną konwencję wykorzystał Paweł Szkotak.

http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/stara-gazowania-nie-moj-cyrk,84952.html

 

Spektakl inspirowany jest opowiadaniem Franza Kafki i coś z tak zwanej kafkowskiej atmosfery udało się uzyskać w przedstawieniu. Show prowadzony przez demonicznego konferansjera staje się rodzajem perwersyjnej gry o przetrwanie. Franz, który decyduje się na udział w konkursie, doskonale zna reguły - wygrana to śmierć z głodu albo wycieńczenia.
(...)
Reżyser Paweł Szkotak tworzy w tym spektaklu coś na kształt współczesnego moralitetu, operując mniej lub bardziej udaną symboliką i wykorzystując możliwości nowych mediów. Bohater, przypominający w swym ogołoceniu Chrystusa, poddawany kolejnym próbom kuszenia, zostaje przez swe poniżenie uwznioślony. Jednocześnie spektakl Szkotaka nie razi moralizatorstwem i wykorzystuje bardzo wiele teatralnych chwytów (od akrobacje po pirotechnikę).

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,18667198,teatr-wraca-na-ulice-miasta.html#ixzz3zrb9N4ih