Planeta Lem – spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży
Pokaz przedpremierowy: 2 grudnia 2010 - Hala W5 HCP Cegielski w Poznaniu ul Zamenhofa 138 (dojazd),  w ramach Festiwalu Teatralnego Maski


Reżyseria: Paweł Szkotak
Scenariusz: na podstawie prozy Stanisława Lema - Teatr Biuro Podróży
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
Muzyka: Krzysztof Nowikow
Produkcja: Teatr Biuro Podróży, Instytut Adama Mickiewicza

„Daję cywilizacji narkozę, bo inaczej by siebie nie zniosła. Dlatego nie wolno jej budzić... Utrzymuję na skraju równowagi to, co beze mnie runęłoby w agonię powszechną. Jestem ostatnim Atlasem tego świata”. Kongres futurologiczny - Stanisław Lem.


Do powstania przedstawienia inspiracją stała się proza Stanisława Lema, jego wyjątkowa, pełna humoru i przenikliwa diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku.
Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. W przedstawieniu - historii, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, a jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza, pokazany jest świat przyszłości , w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Jest to świat zamieszkany przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu. Dzięki niemu żyją w iluzji dobrobytu i spokoju pod czujnym i życzliwym okiem cyberopiekunów. Czym skończy się kosmiczna podróż w czasie Ijona Tichego i jego spotkanie z Lepniakami – formą człowieka przyszłości? Czy w imię prawdy i świadomości Tichy ma prawo doprowadzić do katastrofy ich fałszywą idyllę? Czym skończy się interwencja przybysza z przeszłości?
Przedstawienie jest godzinnym plenerowym widowiskiem teatralnym. Wykorzystano w nim spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Specjalnie skomponowana muzyka jest połączeniem brzmień symfonicznych z postindustrialnymi.
Spektakl Planeta Lem został wyprodukowany przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami Polskimi oraz partnerami lokalnymi.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której zadaniem jest promocja polskiej kultury na świecie i aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut realizuje ważne dla kształtowania pozytywnego obrazu Polski zagraniczne projekty promocyjne. W zależności od kraju trwają one od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Ich celem jest budowanie i utrwalanie wizerunku Polski jako kulturalnego zagłębia Europy. Na program projektów promocyjnych składa się kilkadziesiąt wystaw, spektakli, koncertów muzyki poważnej i aktualnej oraz pokazów filmowych i tanecznych, jak również projekty dla dzieci. Programy prezentacji polskiej kultury za granicą przygotowywane są w ścisłej współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami. Powstanie programu poprzedza seria wizyt studyjnych zagranicznych partnerów w Polsce i polskich – za granicą. Biorą w nich udział artyści, kuratorzy, managerowie kultury oraz dziennikarze.
W latach 2001-2010 Instytut Adama Mickiewicza zrealizował projekty promocyjne w 26 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, na Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Maroku, Indiach i w Chinach. W ramach dotychczas zrealizowanych projektów IAM zaprezentował ponad 3000 wydarzeń kulturalnych, które obejrzało 18 000 000 widzów na trzech kontynentach.
www.iam.pl, www.culture.pl

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu  ponad dwudziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. W teatrze powstało do tej pory trzynaście autorskich spektakli, w tym osiem widowisk plenerowych (m.in. „Carmen Funebre” nagrodzona Fringe First, Critics` Award oraz Hamada Award w Edynburgu i Grand Prix na Festiwalu Teatralnym w Atenach oraz „Makbet” nagrodzony za najlepszą reżyserię na Festiwalu Fadjr w Teheranie).
Były one prezentowane w 46 krajach, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, na Kubie, w Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich).
Teatr Biuro Podróży prowadzi działalność nie tylko artystyczną polegającą na produkcji i prezentacji spektakli, ale również działalność edukacyjną poprzez warsztaty i projekty artystyczne, polegającą na pracy z amatorami, aktorami i grupami teatralnymi na świecie (m.in. warsztaty i wykłady w USA, Anglii, Irlandii, Rosji, Libanie, Iranie).
Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród. W uznaniu tego faktu teatr otrzymał w 2002 roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2005 roku Paweł Szkotak otrzymał prestiżowy Paszport Polityki. W 2008 roku Paweł Szkotak, Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski otrzymali Medale Gloria Artis przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Stanisław Lem (1921 - 2006) - polski pisarz, filozof, futurolog, eseista i satyryk. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej popularnym nieanglojęzycznym pisarzem science fiction.  Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Wpływ Lema na światową literaturę SF krytycy przyrównują do oddziaływania takich jej klasyków, jak H. G. Wells czy Philip K. Dick.