* Warsztaty i spotkania w ramach europejskiego projektu Helidra

 

Warsztaty i spotkania w ramach europejskiego projektu Helidra realizowanego przez Helix Theatre, Teatr Biuro Podróży, Compagne Malabar, Sofijski Teatr Lalkowy oraz organizację Prisma.


Poznań 11-15 kwietnia 2014 

Warsztaty otwarte / Wstęp wolny / Ilość miejsc ograniczona

Kontakt: tbp@o2.pl

 

11 kwietnia: 10-14 Wołanie o pomoc - Nikos Chatzipapas - Helix Theatre (O.T.Maski) - warsztat

11 kwietnia 17 –18 Mechanizmy produkcji spektaklu - Jonathan Chevalier - Cie Malabar (O.T.Maski) rozmowa

11 kwietnia 18.15- 19.00 Gry miejskie jako przestrzeń edukacji widowni – Fouli Papageorgiu – Prisma (O.T.Maski) rozmowa


12 kwietnia 10-13 Konstrukcja i animacja lalek - Dimitar Dimitrov, Ivan Raykov  - Sofijski Teatr Lalkowy – (O.T.Maski) warsztat 

12 kwietnia 14-18 Wołanie o pomoc - Nikos Chatzipapas - Helix Theatre (O.T.Maski)  – kontynuacja warsztatu i akcja plenerowa (O.T.Maski i Plac Wolności)

12 kwietnia 18-19 Helidra – prezentacja projektu “Helidra” oraz materiałów filmowych ze spektaklu “Dragon” (O.T. Maski) 


15 kwietnia 17.30 –20.00 RUCH - PRZESTRZEŃ – POSTAĆ – Tomasz Wrzalik -Teatr Biuro Podróży - warsztat aktorski (O.T. Maski)
Helix Theatre (Grecja)

Nikos Chatzipapas - reżyser

Wołanie o pomoc - warsztat

Praca aktorska z tekstem oraz przygotowanie akcji plenerowej, która zostanie pokazana 12 kwietnia o godz. 16.00 na Placu Wolności. Punktem wyjścia jest dramat Petera Handke „Wołanie o pomoc”. 

(warsztat w języku angielskim)

 

Compagne Malabar (Francja)

Jonathan Chevalier – menadżer, producent

Mechanizmy produkcji spektaklu – rozmowa

Francja jest znana w Europie z bardzo sprzyjającego kulturalnym aktywnościom systemu wspierania sztuki oraz z unikatowych rozwiązań dotyczących niezależnych twórców.

Rozmowa dotyczyć będzie zmian w obszarze kultury w Europie w ostatnich latach oraz produkcji spektaklu na przykładzie francuskiej niezależnej instytucji twórczej jaką jest światowej sławy teatr Malabar: od pomysłu na temat do sprzedaży i objazdów (samodzielna produkcja, koprodukcja, budżet, promocja, polityka kulturalna).

 

Prisma (Grecja)

Fouli Papageorgiu – menedżerka, producentka, założycielka organizacji Prisma

Gry miejskie jako przestrzeń edukacji widowni - rozmowa

PRISMA jest niezależną organizacją specjalizująca się w realizacji projektów w sektorze kultury  w Atenach. Obszarem działań organizacji Pisma są zasoby ludzkie, polityka społeczna i kultura. Organizacja posiada duże doświadczenie w realizacji europejskich projektów kulturalnych. Tematem spotkania będzie organizacja gier miejskich jako przestrzeni interaktywnego uczestnictwa publiczności w programie działań plenerowych. Podczas rozmowy odbędzie się prezentacja materiałów filmowych z realizacji gry miejskiej w Atenach we wrześniu 2013, w ramach projektu „Helidra”

 

Sofijski Teatr Lalkowy (Bułgaria)

Kyriakos Argyropoulos – Dyrektor.

Konstrukcja i animacja lalek wykorzystanych w spektaklu „Dragon” w ramach projektu Helidra - warsztat

W trakcie warsztatu uczestnicy będą mogli skonstruować własne lalki w małej skali i nauczyć się ich animacji. 

(warsztat w języku angielskim)

 

Teatr Biuro Podróży (Poznań)

Tomasz Wrzalik – aktor

RUCH - PRZESTRZEŃ – POSTAĆ 

Celem warsztatu jest przygotowanie uczestników do działań performatywnych poprzez pracę nad świadomością ciała i wykorzystanie umiejętności do konstruowania znaków w ograniczonej przestrzeni. Podczas warsztatu wykorzystane zostaną ćwiczenia integracyjne, rozwijające koordynację ruchową, wytrzymałość i koncentrację, dające świadomość rytmu i przestrzeni. Ich celem jest rozwinięcie zdolności do improwizacji poprzez osobiste skojarzenia, proste rekwizyty i relacje z partnerami.