"Wolność. Równość. Braterstwo. Wspomnienie o Europie"

Trzy idee/Trzy kraje/Trzy teatry

Théâtr'action (Francja), Büchnerbühne (Niemcy), Teatr Biuro Podróży (Polska)

w jednym widowisku teatralnym
na podstawie
“Śmierci Dantona” Georga Büchnera

29 i 30 listopada 
g. 19.00, Ośrodek Teatralny Maski, al Niepodległosci 26, Poznań

To wspólny niemiecko-francusko-polski projekt teatralny, którego fundamentem jest dramat Georga Büchnera „Śmierć Dantona”. Jego nadrzędną ideą jest interkulturowe poszukiwanie korzeni naszej wspólnej, europejskiej cywilizacji.

Przypominając hasła rewolucji francuskiej, która zapoczątkowała współczesną, europejską myśl wolnościową i obywatelską, poszukujemy odpowiedzi na pytanie, w jakiej sferze kulturowej realizuje się dziś europejska jedność i solidarność. Gdzie należy szukać w tej chwili impulsów scalających więzi wspólnej Europy. 

Bilety na spektakle, 10 zł, Ośrodek Teatralny Maski
spektakl w polskiej wersji językowej/ 145 minut z antraktem
rezerwacje: forummaski@gmail.com

30 listopada (niedziela),     wstęp wolny
g. 15.00, Ośrodek Teatralny Mask
„Czy braterstwo w Europie jest możliwe?” - rozmowa z udziałem Christiana Suhra (Büchnerbühne), Jürgena Genuit (Théâtr'action ) i Pawła Szkotaka (Teatr Biuro Podróży). Prowadzenie: dr Paweł  Stachowiak (Wydział Nauk Politycznych UAM)

Partnerzy projektu rozpatrują idee Rewolucji Francuskiej w kontekście własnej historii - Francja zajmuje się pojęciem WOLNOŚCI, Niemcy pojęciem RÓWNOŚCI, Polska pojęciem BRATERSTWA. Celem tego etapu jest opracowanie różnorodnych, historycznie podyktowanych perspektyw w spojrzeniu na te wartości. Co nas różni - co nas łączy?

W wyniku pierwszego etapu projektu  - zbiorowej, intelektualnej konkluzji - powstał wspólny spektakl teatralny, składający się z trzech artystycznych wypowiedzi. 

Przedstawienie miało premierę 17.10.2013, w dniu 200-nej rocznicy urodzin  Georga Büchnera w Gross-Gerau nieopodal jego rodzinnej miejscowości Riedstadt. Spektakl był dotychczas pokazywany kilkanaście razy w Niemczech i Francji. Poznańskie spektakle są pierwszą polską prezentacją spektaklu.

 

 

Spektaklowi towarzyszą spotkania w ramach #forummaski, które będą kontynuacją rozważań rozpoczętych w przedstawieniu.  

Spektakl jest prezentowany dzięki wsparciu programu EU Kultura,  Samorządu Województwa Wielkopolskiego,  Ministerstwa Kultury landu Hesja oraz Miasta Poznań.