ZŁE MIASTO

                                                                                                                                  FOTO    WIDEO

Jest to uniwersalna opowieść o mieście - skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie. Inspiracją do przedstawienia były łódzkie wydarzenia i niepokoje społeczne z początku 20 wieku. Językiem spektaklu jest materia obrazu, ruchu, dźwięku. W sekwencji biało-czarnych, dynamicznych obrazów pokazane zostało miasto w trakcie rewolucji przemysłowej wraz z podziałami społecznymi, pogłębiającą się nierównością, biedą proletariatu, rozwijającym się kapitalizmem, buntami, zamieszkami i odwetem władz. Pojawiają się odniesienia m.in. do zamieszek na ulicy Wschodniej, zamachu na Kunitzera, ludobójstwa w Parku na Zdrowiu, przepychu panującego w Pałacu Poznańskiego, czterokulturowej Łodzi.

 

Premiera: Łódź 6/12/2016

Reżyseria: Paweł Szkotak
Muzyka: Andrzej Hejne, Marcin Witkowski
Scenografia: Teatr Biuro Podróży
Wizualizacje: Mateusz Kokot
Aktorzy: Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik

produkcja: Łódzkie Spotkania Teatralne

prasa:

Dziennik łódzki

Teatr Biuro Podróży łączy obraz, ruch, dźwięk w niesamowicie energetyczną, zawłaszczającą widza całość. Atakuje emocjami, ale nie epatuje, nie próbuje nas szantażować. Środkami czysto teatralnymi konstruuje fantastyczne sceny, raz zabawne, raz dotykające do granic wrażliwości (np. wspólny posiłek, fabryczna maszyna, podróż tramwajem). To teatr formy niosący niebagatelne treści.

 

Kalejdoskop kulturalny

Mówione, skandowane, a nawet śpiewane fragmenty reportażu okazały się pełne poetyckiej energii, zabrzmiały całkiem nowocześnie, z dużą siłą wyrazu. W dodatku pozwoliły na wykreowanie kilkunastu teatralnych obrazów, metaforyzujących i uniwersalizujących opowiadaną historię.