"Zapomniane miasta"

interdyscyplinarny projekt Teatru Biuro Podróży 


4-8 października, g. 18-21 "Burj el Barajneh- miasto na chwilę"
,

projekcja fotografii na ścianie Galerii Miejskiej Arsenał, na Starym Rynku

7 października, g. 19.00 - "Silence - cisza w Troi",
plenerowy spektakl
Teatru Biuro Podróży, na Dziedzińcu Różanym C.K. Zamek

8 października, g. 18.00 - "Halabdża - zapach słodkich jabłek", 
akcja  performatywna Rezan Saleh (Irak-Kurdystan), w Auli Uniwersytetu Artystycznego 
wstęp wolny


Podczas 29 lat podróży ze spektaklami i grania w miejscach funkcjonujących poza głównym szlakiem działań artystycznych, często w miejscach podwyższonego ryzyka ze względu na napiętą sytuację polityczną lub społeczną, Teatr zgromadził wiedzę i dokumentację umożliwiającą stworzenie interdyscyplinarnej impresji przekazującej pamięć o zapomnianych, opuszczonych, pokonanych miastach.

Miasto, to społeczna tkanka. Jego charakter i siłę tworzą ludzie - mieszkańcy. Wielu z nich - bohaterów naszej historii, to ludzie przegrani, wykluczeni, często już nieżyjący. Obecna sytuacja polityczna na świecie pokazuje jak wrażliwym bytem jest miasto, jak łatwo je zniszczyć, zniewolić, pozostawić własnemu losowi. Na przykładzie trzech miast chcemy opisać losy mieszkańców, którzy starli się z wielką historią.

4-8 października - "Burj el Barajneh - miasto na chwilę"
Burj el Barajneh to miasto - obóz uchodźców - założony w 1949 w Bejrucie, do którego skierowani zostali Palestyńczycy wyrzuceni ze swoich domów przez rząd izraelski. Po przekroczeniu granicy libańskiej, Palestyńczycy zamieszkali w przejściowych obozach - namiotach - postawionych przez ONZ na podbejruckich polach i bez dokumentów, bez pieniędzy, bez obywatelstwa Libanu czy Izraela zostali pozostawieni samym sobie. W ciągu kilkudziesięciu lat, na miejscu "przejściowych obozów" stanęły betonowe domki zbudowane przez Palestyńczyków własnymi rękami. Teren obozu Burj el Barajneh się nie powiększył - na 1 kilometrze kwadratowym mieszka obecnie 20 tysięcy ludzi. Teatr Biuro Podróży grał w Burj el Barajneh swój spektakl w 2008 roku.

7 października - "Silence - cisza w Troi". >>>
Metaforyczna opowieść o "oblężonym mieście". Spektakl jest inspirowany upadkiem miasta Aleppo, opowiada o uniwersalnym losie człowieka skazanego na wygnanie. Pokazuje ludzi, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce. 
"Dokument przeniesiony zostaje w sferę teatru; opowieść staje się fikcją. A mimo to, dzieje się naprawdę. I jest pomnikiem dla milionów ludzi, którym nie udało się stać się <<problemem uchodźców>> w Europie." /Westdeutsche Allgemeine Zeitung./

8 października - "Halabdża - zapach słodkich jabłek". 
Halabdża to miasto we wschodniej części irackiego Kurdystanu, tuż pod granicą irańską. W 1988 roku stało się areną ludobójstwa, której skala i efekt byl nieporównywalny z żadnym tego typu wydarzeniem po 2 wojnie światowej. W ramach programu al-Anfal - eksterminacji Kurdów, rząd Saddama Husajna, zrzucił na miasto bomby z bronią chemiczną - żeby wzmocnic efekt - do środka chemicznego dodano zapach jabłek. W wyniku ataku zginęło ponad 5 tysięcy osób, a kilka tysięcy zostało okaleczonych na całe życie. Halabdża, prężny rolniczy ośrodek ówczesnego Iraku, został skażony na lata, zdegradował sie, załamał tragedią. Dziś, mimo tego, że nadal jest to miasto duchów, miejsce nieustannych wspomień i rozpaczy, powoli próbuje dźwignąć się, podnieść z ruiny. Wola życia w tym mieście przetrwała. Teatr Biuro Podróży grał w Halabdży, w 2012 roku.