Planeta Lem

“Carmen funebre” przywołuje pełen horror wojny. To przedstawienie odznacza się unikatową siłą emocjonalną - jest obrazowo porażające.

The Daily Telegraph

Pomysł na spektakl i sam spektakl powstał w czasie, kiedy w Jugosławii trwała wojna domowa. Inspiracją, a właściwie impulsem do jego stworzenia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmów, przemoc, wzajemna wrogość oraz manipulacja nastrojami społecznymi, która podpaliła Bałkany. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się w Polsce z uchodźcami z Bośni. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców.

W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się zarówno w planie realistycznym jak i metafizycznym.

W plenerowym spektaklu „Carmen Funebre” Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują wśród publiczności lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów porusza emocje widzów.

Kombinacja prostoty i wielkiej teatralności – grzmiąca muzyka, zamaskowane postaci na szczudłach, ogień – daje emocjonalne przeżycie; katharsis, którego brakuje nam w teatrze inspirowanym wojną, a także w  przesiąkniętych tym tematem wiadomościach prasowych. To przedstawienie jest przerażające, niepokojące, piękne i nie do pominięcia.

Głęboko poruszające,  symboliczne przywołanie rzeczywistości czystek etnicznych pozostawiło wielu widzów w konwulsjach płaczu. Było  to jedno z tych przedstawień, które nadrabiają godziny stracone na oglądaniu  spektakli przeciętnych, skoncentrowanych na własnym pępku i lekkich przyjemnościach,  dostępnych gdzie indziej w Edynburgu.

Swoją czystą teatralną potegą to dramatyczne przedstawienie przywołuje w nas uczucia związane z wojną strach,  smutek i żałość.

Kiev/Sao Paulo/Nancy/

festiwale

 • IR
  Teheran
 • RU
  Nowosybirsk
 • FR
  Paryż
 • DE
  Berlin
 • RU
  Moskwa
 • RU
  Moskwa
 • BE
  Bruksela
 • USA
  Philadelphia
 • RU
  Voronezh
 • GB
  Londyn

rider techniczny

Przedstawienie odbywa się po zapadnięciu zmroku.

W przedstawieniu wykorzystywany jest  ogień. 

Preferowane podłoże: asfalt, beton, bruk

Przedstawienie jest samowystarczalne pod względem  technicznym (własne oświetlenie i nagłośnienie).  

Kiev / Sao Paulo / Nancy / Kiev / Sao Paulo / Nancy / Kiev / Sao Paulo / Nancy / Kiev / Sao Paulo / Nancy / Kiev / Sao Paulo / Nancy / Kiev / Sao Paulo / Nancy / Kiev / Sao Paulo / Nancy / Kiev / Sao Paulo / Nancy / Kiev / Sao Paulo / Nancy / Kiev / Sao Paulo / Nancy /